profilaktyka i higienizacja
zabiegi:
oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego.
Kamień powstaje w wyniku niewłaściwego oczyszczania zębów. Szczególnie narażone są osoby z nieprawidłowym zgryzem, które nie są w stanie dokładnie oczyścić zębów. Nieusunięty kamień prowadzi do powstania szeregu chorób przyzębia i z czasem może doprowadzić do utraty zębów.
W celu profesjonalnego usunięcia kamienia nazębnego wykorzystuje się urządzenie ultradźwiękowe, które dzięki odpowiednim drganiom końcówki prowadzi do rozbicia warstw kamienia nazębnego. Zabieg odbywa się w strumieniu rozpylonej wody. Istnieje możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu.
Kilka dni po zabiegu może pojawić się nadwrażliwość, która mija samoistnie. Dzieje się tak na skutek czasowego odsłonięcia wrażliwych tkanek zęba, które uległy demineralizacji pod wpływem kamienia.
Aby zapobiec nadwrażliwości po każdym skalingu przeprowadzane są zabiegi pielęgnacyjne mineralizujące szkliwo. Preparaty zawierające wapń i fluor są niezbędne do wzmocnienia twardych tkanek zęba. Po zabiegu naszym gabinecie pacjenci dostają specjalne zalecenia do kontynuowania codziennej profilaktyki.
oczyszczanie zębów z osadu i nalotu nazębnego.
Nalot i osad nazębny to efekt spożywania napojów barwiących (kawa, herbata), palenia papierosów, niewłaściwego oczyszczania zębów.
Jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów oczyszczających zęby z osadu i nalotu jest piaskowanie. Osad usuwany zostaje na skutek uderzania strumienia piasku (dwuwęglanu sodu) i wody pod wysokim ciśnieniem z urządzenia zwanego piaskarką skierowanego odpowiednio na strukturę zęba.
Jest to zabieg uzupełniający po skalingu. Poleruje tkanki zęba i nadaje im gładkość dzięki czemu zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej. Zabieg delikatnie wybiela zęby.
Po zabiegu przeprowadzane są działanie przeciwdziałające powstaniu nadwrażliwości.
WAŻNE!!!
Nie należy przez trzy godziny po zabiegu spożywać napojów barwiących i palić papierosów ze względu na konieczność odbudowy warstwy ochronnej na powierzchni zęba, która powstaje pod wpływem protein zawartych w ślinie w przeciągu tego czasu.
Przeprowadzenie zabiegu jest przeciwwskazane u osób chorujących na astmę i inne choroby układu oddechowego.
Wzmacnianie szkliwa zębów poprzez wbudowywanie w jego strukturę fluoru.
Jest to zabieg przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym zarówno u dzieci jak i dorosłych. Różnice polegają na częstotliwości przeprowadzanych zabiegów w ciągu roku i dawce fluoru w aplikowanym preparacie. Dzieci powinny uczęszczać na fluoryzację co trzy miesiące, zaś dorośli co pół roku. Duże dawki fluoru są szkodliwe dla zdrowia, dlatego ważne jest aby jego aplikowanie przeprowadzane było w sposób profesjonalny u lekarza dentysty.
Zabieg przeprowadzany jest na zębach młodych, przedtrzonowych i trzonowych. Polega na aplikowaniu laku wydzielającego fluor w miejscu bruzd zęba. Ważne jest aby uchwycić czas po wyrżnięciu zęba, kiedy to jeszcze zęby nie są zainfekowane i nie rozwija się na nich próchnica. Jeżeli istnieją podejrzenia zainfekowania, konieczne jest przeprowadzenie poszerzonego lakowania. Oba zabiegi są całkowicie bezbolesne, akceptowane przez dzieci również ze względu na krótki czas w jakim się odbywają. Należy kontrolować stan uzębienia u dziecka co trzy miesiące.