Gabinet stomatologiczny

Gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
13749

Kochasz swoje dziecko ponad wszystko. A gdy widzisz, że dzieje się z nim coś złego, przez co płacze, nie przesypia nocy, oddałabyś czy oddałbyś serce by odmienić stan w jakim się znalazło. Nie wiesz nawet jak wiele możesz zrobić by nie dopuścić do cierpienia swojego dziecka. Wystarczy kilka minut dziennie i kilka reguł wpisanych w codzienny tryb życia, by dzieciństwo twojego dziecka przebiegało z uśmiechem od ucha do ucha.

Każdy z nas jest inny i każde z naszych dzieci też różni się między sobą nie tylko wyglądem, ale też sposobem bycia. Na to jacy jesteśmy ma wpływ środowisko w jakim wzrastamy. To jakie będą nasze dzieci w przyszłości, w dużej mierze zależy od nas rodziców. Nie tylko jesteśmy w stanie wpłynąć na usposobienie dziecka, ale także na jego wygląd zewnętrzny. Nie mówię tu o wyglądzie w charakterze ubioru ale o postawie ciała i wizerunku twarzy. Ile razy słyszeliśmy ze strony naszych rodziców słowa typu: „nie garb się bo będziesz garbaty czy garbata”. Warto zwrócić uwagę na to, że takich magicznych słów jest o wiele więcej. Popatrzmy przez chwilę na siebie i swoje dzieci, na co zwracamy im uwagę, co staramy się im przekazać by to co im mówimy zaowocowało w przyszłości jak dorodna jabłoń. Co prawda ta metoda nie zda się na nic, gdy nasze dziecko jest na tyle małe, że jeszcze niewiele rozumie. W tym przypadku te prawidłowe czynności musimy wykonywać razem z dzieckiem i przyzwyczajać je do nich. Nie ma lepszej nauki jak systematyka. Sumienne wykonywanie zadań każdego dnia sprawia, że w przyszłości wykonujemy je niemal że automatycznie a co lepsze nie potrafimy bez nich nawet żyć.

Rola rodziców jest tu niezmiernie ważna. Jednak wielu z nich poddaje się na samym początku. Pamiętajmy, że mówiąc: „nie jestem w stanie przekonać swojego dziecka do tego by codziennie myło zęby” działamy tylko na jego szkodę. Często dzieci biorą górę, nie możemy jednak dopuszczać do tego, by nami rządziły. Machając ręką i mówiąc "jak nie chcesz myć zębów to nie" bardzo krzywdzimy swoje dziecko.

Kolejny błąd, którego dopuszcza się wielu rodziców to wzbudzanie strachu w umysłach dzieci. Wszelkiego rodzaju: „zobaczysz co się stanie za karę jeśli nie zrobisz tego co ci nakazuję”, nie zda się na nic w naszych metodach wychowawczych. Nie myślmy sobie, że gdy użyjemy tego typu sformułowania w stosunku do dziecka, które nie chce np. umyć zębów w chwili gdy my zajęci jesteśmy czymś innym i gorąco nalegamy na to by wykonało nasze polecenie, nasze dziecko z chęcią zabierze się za mycie ząbków. Słowa typu: "zobaczysz, jak nie będziesz myć zębów to będą bolały, wypadną i będziesz szczerbaty/-a jak babcia albo dziadek”, nie należą do magicznych. Są oczywiście wyjątki i możemy być dumni gdy nasza mała pociecha jest tak posłuszna. Większość rodziców prowadzi swojego rodzaju „walki” ze swoim dzieckiem często unosząc głos, co do niczego dobrego nie prowadzi. Nikt nie lubi jak się na niego krzyczy. Tym bardziej dziecko. Wzbudzaniem strachu i krzykiem nie pokonamy oporu naszych dzieci. Pamiętajmy o tym, że dzieci nas naśladują. A wracając do pojęcia strachu mam gorący do Was apel Kochani Rodzice!!! Nie straszcie swoich dzieci nami. My, lekarze dentyści jesteśmy po to by Wam pomóc i równie dobrze zależy nam na zdrowym uśmiechu Waszego dziecka. Stańmy się przyjaciółmi a nie wrogami i na zasadzie współpracy pomagajmy naszym małym pociechom.

Dzieci to wbrew pozorom bardzo mądre istoty, które mają swój świat i na własny sposób odbierają różne sygnały i informacje z otoczenia. W pewnym wieku stają się bardzo ciekawe co świat ma im do zaoferowania. Upodabniają się do swoich mam czy tatusiów bądź innych osób starszych, z którymi stale przebywają. Tę ich ciekawość możemy w mądry sposób wykorzystać by wykonywało nasze polecenia z przyjemnością. Jednak do tego celu potrzebna jest nam wiedza. Musimy pamiętać o tym, by nasze dziecko myło zęby przynajmniej dwa razy dziennie po posiłku co najmniej przez dwie minuty, najlepiej wg podanego na rysunkach schematu:

Ustaw szczoteczkę pod kątem 45° do linii dziąseł i czyść ruchem wymiatającym lub obrotowym zaczynając od linii dziąseł. Delikatnie szczotkuj zewnętrzną, wewnętrzną i żującą powierzchnię każdego zęba wykonując krótkie ruchy do przodu i do tyłu. Delikatnie wyczyść język, aby usunąć bakterie i odświeżyć oddech.



Copyright © 2011. All Rights Reserved.